Régóta vágytam erre a játékra! Nem csak ezért, mert jó vele játszani, hanem amikor megláttam Nepálban megdöbbentem milyen szép, egyszerű bábuk de rézből formázták őket, praktikus tárolás réz dobozban. Látszik a kézimunka varázsa, a régies, antik formázás, a készítő és Nepál lelke benne. Most sikerült magunknak és pár dobozzal az érdeklődő vevőknek is hoznunk Nepálból. Remélem sokaknak -kicsiknek és nagyoknak- lesz öröme benne!
A játék nagyon régi, egyszerűnek tűnik de közben azért mégsem. Angol nyelvű játékszabályt találtam hozzá.
Ez egy stratégiai játék , két játékos társasjátéka ,eredete Nepál. 20*20 cm, réz és fa. A tábla egy négyzet, rajta négyzet és átlós vonalak. A bábok a vonalak mentén mozoghatnak egyik metszésponttól a szomszédos metszéspontig. A játék úgy kezdődik, hogy a tigriseket a tábla külső sarkaira helyezik. A tigrisek célja, hogy megegyék a kecskéket oly módon, hogy átugorják őket. . A játék aszimmetrikus abban, hogy az egyik játékos négy tigrist, a másik játékos pedig legfeljebb húsz kecskét irányít. A tigrisek "vadásznak" a kecskékre, míg a kecskék megpróbálják blokkolni a tigrisek mozgását.
A játék elején mind a négy tigris a rács négy sarkára kerül, közepe fele nézve. A kezdeti beállítás során nem helyeznek kecskét a táblára.
A játékot 5×5 pontos rácson játsszák. A bábok a vonalak metszéspontjában helyezkednek el, és nem az általuk határolt területeken belül.
E pontok közötti érvényes mozgási irányokat vonalak kötik össze. A játék két szakaszban zajlik. Az első fázisban a kecskéket a táblára helyezik, miközben a tigriseket mozgatják. A második fázisban a kecskéket és a tigriseket is megmozgatják. A tigrisek célja, hogy „elfogjanak” öt kecskét a győzelemhez. A kecskék nyernek, ha blokkolják a tigrisek összes törvényes lépését.
A kecskéket irányító játékos lép először úgy, hogy egy kecskét helyez a tábla szabad kereszteződésére. A tigrisek a vonalak mentén mozoghatnak egyik kereszteződéstől a másikig. Miután az összes kecske felkerült a táblára, a kecskéknek ugyanúgy kell mozogniuk, mint a tigriseknek, egyik kereszteződéstől a másikig. A mozgások váltakoznak a játékosok között.
A tigrisek úgy kapják el a kecskéket, hogy átugranak rajtuk egy szomszédos szabad pozícióba (mint a dáma esetében , bár Bagh-Chalban a befogás nem kötelező).
A tigrisekre vonatkozó szabályok:
A vonalak mentén egy szomszédos szabad pozícióba mozoghatnak.
Bármilyen mozdulat közben elkaphatják a kecskéket, és nem kell megvárniuk, amíg az összes kecskét elhelyezik.
Egyszerre csak egy kecskét tudnak befogni.
Bármelyik irányban átugorhatnak egy kecskét, feltéve, hogy van szabad hely a tigris számára, hogy befejezze a fordulóját.
Egy tigris nem tud átugrani egy másik tigrist.
A kecskéknek az alábbi szabályok szerint kell mozogniuk:
A kecskék nem tudnak mozogni, amíg az összes kecske nincs a táblán.
El kell hagyniuk a táblát, amikor elfogják.
Nem tudnak átugrani tigriseken vagy más kecskéken.
A játéknak akkor van vége, ha a tigrisek elkapnak öt kecskét, vagy a kecskék megakadályozzák a tigrisek mozgását.
|